Myślisz, że nie ranisz ludzi wokół siebie? Często dzieje się to szybciej niż myślimy. A czasem w ogóle tego nie zauważamy. Dlatego lepiej unikać poniższych 8 pułapek w przyszłości.
Czasami wypowiadamy zdania, które w naszym mniemaniu są trywialne i nieistotne, a jednak Twój partner, przyjaciel, czy kolega z pracy widzi to zupełnie inaczej.
Unikaj zatem tych 8 rzeczy, które prawdopodobnie nieświadomie robisz i ranisz innych
1. Nie traktujesz problemów poważnie
„Jutro znowu będziesz się z tego śmiał”, „Prawdopodobnie też możesz to zrobić” lub „To dziecinna igraszka”. Takie podejmowane w dobrej wierze próby pocieszenia mają na celu podbudowanie naszego partnera w nieprzyjemnych sytuacjach i dodanie mu sił – często jednak jest odwrotnie. Ponieważ nie „jesteśmy w głowie” drugiej osoby. Dlatego nie powinniśmy próbować spojrzeć na problem tylko z naszej perspektywy.
2. Wzbudzasz fałszywe nadzieje
„Skontaktuję się z tobą”, „Zróbmy to jeszcze raz” i bum – po krótkim czasie osoba już zniknęła ze sceny (ghosting) i nie można się z nią skontaktować. Niewygodne i dość paskudne! Czy to w pracy, w przyjaźni czy w miłości. Dawanie komuś fałszywej nadziei jest jednym z absolutnych zakazów.
3. Jesteś nieszczery
"Cieszę się twoim szczęściem." - ale tak naprawdę mogłeś wyskoczyć ze skóry z zazdrości? Trzeba przyznać, że wyrażenie trudnych uczuć nie jest łatwe. Warto jednak pozostać szczerym ze samym sobą.
4. Myślisz tylko o sobie
Oczywiście ważne jest, aby zwracać uwagę na własne potrzeby, nie ma więc nic złego w zdrowym egoizmie, jeśli mieści się w granicach. Z drugiej strony, jeśli naprawdę stawiasz siebie na pierwszym miejscu przez cały czas, będziesz jednocześnie poniżać swoich współpracowników, przyjaciół i członków rodziny. To może być naprawdę bolesne!
5. Nie przyznajesz się do błędu
Wszyscy popełniamy błędy, nie ma w tym nic złego. W końcu można uczyć się na błędach. Jeśli jednak nie potrafisz przyznać się do błędu, nawet jeśli się mylisz, na dłuższą metę nie będziesz szczęśliwy. Często rzucamy zdanie „To nieprawda”, nie myśląc o sytuacji. Jeśli nie jesteś pewien, jesteś szczególnie zdenerwowany lub ogólnie reagujesz bardzo poirytowany w takim momencie, pomocne może być wycofanie się z sytuacji i zastanowienie się nad nią przez chwilę.
6. Czarny humor
Humor jest bardzo ważny, sprawia, że życie staje się bardziej zrelaksowane, pod warunkiem, że nie obrażasz nikogo! Ponieważ żartowanie kosztem innych może szybko przynieść odwrotny skutek. Taki „nieszkodliwy” żart może być dość bolesny, zwłaszcza dla osób, których nie znasz wystarczająco dobrze.
7. Obmawiasz innych
Czasami po prostu chcemy trochę drażnić ludzi wokół nas. Ze zdaniami takimi jak „Oczywiście, że X znów upuścił tacę w stołówce” lub „X po raz kolejny pokazał się z najlepszej strony: niezdarny jak zawsze!”. Zdania te wydają się nieszkodliwe, bo uważamy, że określają daną sytuację ale w rzeczywistości nieświadomie krzywdzisz innych.
8. Nie przepraszasz
Ciężko jest Tobie przeprosić? Kosztuje Ciebie to sporo wysiłku? Jeśli jednak w ogóle nie przepraszasz, ranisz swoją obojętnością innych.
Ważne jest aby zdać sobie sprawę, że nie unikniemy krzywdzenia innych, gdyż nikt nie może myśleć o wszystkim przez cały czas, w końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi z własnymi problemami i niedociągnięciami. Mimo tego powinniśmy robić wszystko aby zminimalizować krzywdzenie innych. Pomocne może być zadanie sobie prostego pytania: Gdybym był w sytuacji drugiej osoby, co byłoby dla mnie najlepsze? Wszystko zależy od naszej intencji i chęci otwierania się na drugiego człowieka.
Comments