top of page
Zdjęcie autoraAgnieszka Kaczmarek-Muller

Dotrzymywanie postanowień noworocznych: 7 wskazówek, jak osiągnąć to, czego chcesz.

Nowy rok jest tuż za rogiem. Więc przyszedł czas na postanowienia noworoczne. Więcej ruchu, zdrowsze odżywianie, rzucenie palenia – trzy klasyki na liście postanowień noworocznych. A najlepsza część tej listy? Możesz z nich korzystać ponownie co roku, ponieważ już kilka dni po rozpoczęciu nowego roku, nie wytrzymałeś w nich i porzuciłeś wszystkie dobre postanowienia. A co jeśli jest kilka wskazówek psychologicznych jak wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych?  Poniżej dowiesz się co zrobić aby osiągnąć cel.



Mniej nadgodzin, więcej sportu, więcej czasu z partnerem i rodziną oraz mniej stresu? Ale niestety, tak szybko, jak postanowienia noworoczne wymykają nam się z ust, często kończą się fiaskiem. W takim razie dlaczego w ogóle robimy  postanowienia noworoczne? Jako społeczeństwo zostaliśmy przyzwyczajeni do myśli, że rozliczenia dokonywane są pod koniec roku. Często w pracy dokonuje się oceny dobrych i złych faz z ostatnich 12 miesięcy oraz stawiane są nowe cele, zadania. Będąc w tym trybie wpadamy w sylwestrową euforię, a co za tym idzie, zapadają postanowienia na kolejny rok. Przecież od teraz wszystko powinno wyglądać inaczej, gdyż wydaje nam się, że początek nowego roku jest punktem zwrotnym dla nowych projektów i rozwoju osobistego. Podczas gdy niektórym udaje się zmienić swoje życie bez specjalnej daty, inni potrzebują takiej okazji na swój osobisty restart. Nic dziwnego, przecież fakt, że postanowienie wiąże się z pierwszym dniem nowego roku, nie tylko nabiera większego znaczenia, ale także daje poczucie kontroli nad swoim życiem. Według badań CBOS prawie połowa Polaków ma postanowienia noworoczne. W takim razie, dlaczego tak szybko rezygnujemy z nich? Wszyscy znamy niewygodną prawdę o postanowieniach noworocznych. Gdy tylko wiosenne słońce zaświeci na niebie, zwykle są one tak samo wyblakłe, jak wspomnienia minionej zimy. To, że nasze życzenia noworoczne nie trwają długo, nie jest banałem i zostało nawet udowodnione naukowo. Według badań przeprowadzonych na amerykańskim uniwersytecie w Scranton około 92 procent z nich nie zdaje egzaminu już po kilku tygodniach. Może to mieć różne przyczyny. Ale najczęstszą przyczyną jest postawienie sobie zbyt wysokich celów, które po prostu nas w tym momencie przerastają. Może zasznurowałeś buty do biegania 1 stycznia, kiedy miałeś kaca, albo chcąc rzucić palenie zapomniałeś, że masz do czynienia z nałogiem. Warto pamiętać, że regularność jest jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chce się coś zmienić. Trzeba pamiętać, że co najmniej dwa miesiące miną, zanim nowy, uciążliwy nawyk nie będzie już nas dręczyć albo nowa forma działania „wejdzie nam w krew”. Nowy Rok jest zatem nieodpowiednim dniem na tak zwany nowy początek. Jednak co zrobić, jak już klamka zapadła i postanowienie noworoczne zostało przez nas sformułowane? Czy naprawdę jesteśmy zdani tylko na porażkę? Na szczęście nie, dzięki 7 wskazówkom, dotrzymanie postanowień noworocznych jest możliwe:


1. Każde postanowienie powinno być realne do wykonania i konkretne


Idealna figura nie pojawi się z dnia na dzień lub jako początkujący biegacz nie będziesz w stanie przygotować się do maratonu w ciągu zaledwie kilku tygodni. W końcu najpierw trzeba wyrobić sobie nowe nawyki. Pamiętaj, cele powinny być osiągalne, a nie utopijne. Wypróbuj metodę SMART, która jest podejściem strategicznym, dzieli ona bowiem cel na pięć kategorii i zapewnia prawidłowe określenie celów. Cel sformułowany tą metodą można zatem uznać za jasny tylko wtedy, gdy jest skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, realistyczny i określony w czasie. Przy pomocy SMART nie formułujesz już ogólnych i niejasnych planów typu „chcę schudnąć”, ale bardzo konkretnych, np.: „chcę schudnąć pięć kilogramów w następnym miesiącu”.


2. Wyznaczanie celów cząstkowych


Nie bierz na siebie zbyt wiele. Osiągnięcie najpierw rozwiązania i podzielenie go na jasno określone cele cząstkowe zmotywuje Cię bardziej niż natychmiastowe przełamanie wszystkich złych nawyków. Na przykład, jeśli chcesz rzucić palenie, podziel swój cel na etapy. Łatwiej jest nam krok po kroku przełamywać nawyk. Wyznaczaj kamienie milowe na określone dni, tygodnie lub miesiące, na przykład palenie o jednego papierosa mniej dziennie lub palenie o połowę mniej po dwóch tygodniach.


3. Wizualizacja swoich celów


Użyj swojej wyobraźni. Znaczy: Ilekroć poczujesz się niepewnie i zaczniesz wątpić w swoje plany, wyobrażasz sobie swoje przyszłe ja. Jak będziesz się czuć, gdy schudniesz, będziesz więcej ćwiczyć, spędzisz więcej czasu z rodziną? Myśl o tym, jak moglibyśmy pewnego dnia być i się czuć, zachęcają nas do wytrwania w tym postanowieniu oraz zwiększają motywację i wytrzymałość. Zapisz swoje cele, podziel je na cele cząstkowe, stwórz listę rzeczy do zrobienia i sprawdź, co udało Ci się osiągnąć. Możesz także wybrać słowo, które symbolizuje Twoje postanowienie, np. „znajomi”, jeśli chcesz aktywniej utrzymywać kontakt, lub „rower”, jeśli w przyszłości chcesz być bardziej aktywny w drodze do pracy. Małe karteczki na lodówce lub gdziekolwiek przyklejone tak aby je codziennie zobaczyć, przypomną o konsekwentności.


4.  Trening grupowy


Czy utrata wagi i zwiększenie aktywności fizycznej znajdują się na szczycie Twojej osobistej listy postanowień? Warto znaleźć ludzi o podobnych postanowieniach. Badania wskazują, że motywacja do uprawiania sportu i fitnessu pojawia się wtedy, gdy wspólnie się pocimy.  Jeśli członkowie rodziny mają podobne postanowienia, będzie to okazja do podjęcia kolejnych wspólnych działań oraz pojawią się tematy do wspólnych rozmów.


5. Dziennik postępów


Niezależnie od tego, czy chodzi o dzienną wagę na wadze, czas trwania biegu, czy kilogramy, które podnosisz na siłowni: jeśli będziesz prowadzić swego rodzaju dziennik postępów, w którym będziesz zapisywać te wartości po każdym wysiłku, łatwiej ocenisz swój rozwój. Łatwo bowiem wpada się w użalanie nad sobą, gdy czujemy się słabsi. Prowadzenie dziennika uchroni nas od pułapek myślowych i zniekształceń poznawczych, również wskaże nam pewne wzorce postępowań. Łatwiej więc wychwycimy błędy lub szybciej możemy zmienić metodę aby nie wpaść w nudę.

 

6. Pozytywne nastawienie


Często bardzo utrudniamy sobie życie przez sposób, w jaki mówimy do siebie lub o sobie. Zmień pracodawcę, jedz mniej słodyczy, więcej ćwicz. Osiągnięcie tego brzmi jak dużo pracy, zakazów, wyrzeczeń i niewiele zabawy. Niezwykle ważne jest, abyśmy cieszyli się rzeczami, aby je zmieniać. W tym celu istotne jest,  formułowanie myśli lub zdania w pozytywny sposób. Na przykład zamiast: „Chcę jeść mniej słodyczy”, powiedz lepiej: „Chcę jeść więcej warzyw”. Tak sformułowane postanowienie brzmi lżej, a rezultat będzie taki sam.


7. Kształtowanie zachowania


Poprzez kształtowanie zachowania możemy wprowadzać zmiany. Kiedy nagradzamy się za dotrzymywanie swoich postanowień, nasz mózg pamięta, że ​​dane zachowanie wiąże się z czymś pozytywnym. Dzięki temu nowy nawyk będzie coraz łatwiejszy. Świętuj więc każdy swój sukces, dając sobie chwilę wdzięczności lub robiąc coś, co sprawia ci przyjemność.

 

Aby dotrzymać noworocznych postanowień, potrzebny jest dobry plan, wytrwałość i wyobraźnia. Jednak pomimo całej euforii nie zapomnij, że osiągnięcie sukcesu powinno się opierać również na błędach, które są podstawą do nauki, mimo porażek bądź pewny siebie i wierz w swój sukces. Bo nawet jeśli nie uda Ci się wdrożyć wszystkich powyższych wskazówek na raz, albo zboczysz ze swojej ścieżki, to już jesteś bliżej celu niż przez te wszystkie lata.



3 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page