Gaslighting jest niebezpieczny i może być niezwykle szkodliwy dla naszej psychiki. Poniżej dowiesz się, co dokładnie za tym stoi, jak rozpoznać, czy jesteś ofiarą gaslighting i jak możesz sobie pomóc.
Co to jest Gaslighting?
Gaslighting to znęcanie się emocjonalne. Poprzez manipulację psychologiczną sprawca zniekształca fakty, aż ofiara nie będzie już w stanie poprawnie zrozumieć rzeczywistości i zacznie wątpić we własny zdrowy rozsądek i poczucie własnej wartości. Stosowane są kłamstwa, zaprzeczenia i inne formy przemocy psychicznej.
Gaslighting może być bardzo subtelne i dlatego często nie jest od razu rozpoznawane przez osoby nim dotknięte jako manipulacja. Często zaczyna się powoli i kręci wokół rzekomych „drobnych rzeczy”. Obelgi są rzadkie – działania są bardziej pośrednie i podstępne. Na dłuższą metę ofiara jest skłonna uwierzyć w coś, co nie odpowiada rzeczywistości. Dlatego gaslighting jest również kojarzone z praniem mózgu. Celem gaslighting jest przejęcie kontroli nad ofiarą, co daje sprawcy poczucie władzy i sprawia, że czuje się potrzebny. Podstawowym problemem jest często niska samoocena i strach przed stratą. Nigdy nie należy tego lekceważyć ani wyśmiewać. Gaslighting jest uważany za przemoc psychiczną i powoduje ogromne, długotrwałe szkody dla osób nim dotkniętych. Dlatego ważne jest budowanie świadomości na temat tej taktyki manipulacji. Tylko w ten sposób można w porę rozpoznać gaslighting i się obronić.
Gaslighting może przybierać różne formy. To, co zawsze je łączy, to dewaluacja i kontrola dotkniętych nią osób. Sprawcy bagatelizują uczucia swoich ofiar, mówiąc im, że są szalone, nadwrażliwe, niekompetentne lub niezrównoważone psychicznie – choć tak nie jest. Zdania takie jak „Nigdy tego nie powiedziałem”, „Nie rób z siebie ofiary” lub „Masz paranoję” to typowe wzorce manipulacji.
Oto kilka oznak, które możesz rozpoznać, że jesteś ofiarą gaslighting:
1. Zawsze od razu za wszystko przepraszasz – nawet jeśli tak naprawdę nie zrobiłeś nic złego.
2. Twój partner nagle przełącza się między skrajnym uczuciem a dystansem.
3. Twoje uczucia są regularnie bagatelizowane.
4. Twoja percepcja jest nieustannie kwestionowana.
5. Kwestionujesz wszystko, co myślisz, czujesz i mówisz.
6. Cierpi Twoja samoocena - nie ufasz sobie i swoim umiejętnościom, czujesz się zagubiony, nieważny i niegodny miłości.
7. Jesteś odizolowana od rodziny i przyjaciół.
8. Wynajdujesz wymówki i usprawiedliwiasz zachowanie partnera.
Ci, którzy przez długi czas cierpią niezauważeni z powodu gaslighting, często mają poważne konsekwencje psychologiczne. Depresja, zaburzenia lękowe, brak radości w życiu i niska samoocena to tylko kilka przykładów. Subtelny i podstępny charakter tej formy manipulacji utrudnia osobom dotkniętym nią rozpoznanie gaslighting i uwolnienie się od niego w odpowiednim czasie. Im dłużej będziesz manipulowany, tym będzie to dla ciebie trudniejsze – bo sprawca zyskał nad tobą większą kontrolę. Nigdy nie trać zaufania do siebie. Słuchaj swoich przeczuć/ intuicji. Nie pozwól nikomu wmówić sobie, że jesteś zbyt wrażliwy lub nadmiernie wrażliwy. Jeśli coś Cię niepokoi, na pewno coś w tym będzie – i tylko Ty możesz określić, jak się czujesz, pamiętaj o tym! Zaufaj dobrym przyjaciołom, aby zachować poczucie rzeczywistości. Przedstaw im historie i poproś o ich punkt widzenia. Pomoże Ci to zweryfikować siebie i swoje spostrzeżenia. Nie pozwól sobie na izolację. Poszukaj pomocy! Jeśli nie możesz zwierzyć się nikomu bliskiemu, pomożemy Tobie, umów się na sesję.
Kommentare