top of page
Zdjęcie autoraAgnieszka Kaczmarek-Muller

Uzależnienie od kontroli: objawy, wskazówki i pomoc





Po prostu zaufać? Osoby uzależnione od kontroli niewiele mogą z tym zrobić. Lubią mieć wodze w dłoniach – co szybko okazuje się być problemem. Kontrolujący ludzie niechętnie przekazują rzeczy. Istotą problemu jest to, że osoby uzależnione od kontroli nie ograniczają się do własnego życia, chcą mieć wpływ na życie innych. To nie tylko podsyca nieufność i niepewność, ale często również zagraża związkowi lub przyjaźni. Ale czym właściwie jest uzależnienie od kontroli - i o wiele ważniejsze: jak się rozwija?


Czym jest uzależnienie od kontroli?

Uzależnienie od kontroli to zjawisko psychologiczne, w którym ludzie mają nadmierne pragnienie kontrolowania. Przejawia się w kompulsywnych zachowaniach, takich jak ciągłe sprawdzanie, planowanie i organizowanie. Osoby uzależnione od kontroli czują się niekomfortowo i niepewnie, gdy nie mają pełnej kontroli nad swoim środowiskiem i życiem. Może to znacznie obciążyć ich samych i ich relacje.


Typowe przyczyny przymusu kontroli

Osoby z kompulsją kontroli starają się kontrolować wszystkie aspekty swojego życia i są stale zaniepokojone potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami utraty kontroli. Przyczyny przymusu kontroli mogą być różne, w tym traumatyczne doświadczenia, niepewność lub perfekcjonizm. Jednak skutki przymusu kontroli mogą być niepokojące, ponieważ osoby cierpiące na nią często cierpią z powodu silnego stresu i mają trudności z nabraniem zaufania do innych ludzi. Profesjonalna terapia może pomóc w opanowaniu przymusu kontrolowania i uzyskaniu zdrowszego poziomu kontroli.


7 znaków po których poznasz czy występuje uzależnienie od kontroli:


1. Jesteś bardzo niecierpliwy

Pociąg po prostu nie chce jechać, kolega X po prostu nie kontaktuje się ze względu na krótkoterminowy projekt lub twój najlepszy przyjaciel miał kupić bilety do kina kilka dni temu, ale nadal tego nie zrobił? Dla maniaków kontroli takie momenty to koszmar. Ponieważ wtedy nagle zostają zmuszoni do zrzeczenia się kontroli na krótką chwilę.


2. Wtrącasz się WSZĘDZIE

Ludzie kontrolujący zazwyczaj wolą robić rzeczy sami. Wtedy w końcu wiedzą, czego się spodziewać. Zaangażowanie się w życie innych ludzi? Lepiej nie! I to właśnie może zrazić współpracowników, rodzinę, przyjaciół.


3. Trudno Ci się zrelaksować

Po prostu usiąść na kanapie i podnieść nogi? Nie do pomyślenia dla osób uzależnionych od kontroli! Coś może się stać, gdy leniuchują i nie trzymają odpowiednio lejców. Zawsze muszą coś zrobić z listy rzeczy do zrobienia.


4. Uzależnienie doprowadza cię do szału

Są pewne rzeczy, których po prostu nie możemy kontrolować. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zaufać naszym bliskim.


5. Za bardzo próbujesz zmieniać innych

Wiesz wszystko lepiej? W końcu masz pełną kontrolę nad życiem i dlatego dokładnie wiesz, dokąd iść. Ludzie uzależnieni od kontroli często próbują zmieniać innych. Zwłaszcza w partnerstwie może to być czysta trucizna dla związku.

6. Nie lubisz delegować zadań innym

„Sam i tak mogę zrobić to znacznie lepiej” to jedno z Twoich ulubionych zdań? Nie powinieneś być z tego dumny. Oczywiście to wspaniale, gdy ktoś jest szczególnie niezależny. Ale swoją postawą przekazujesz innym następującą informację: „Nie ufam ci, jestem lepszy od ciebie, i tak nie możesz tego zrobić lepiej niż ja”. Takie zachowanie może być szczególnie toksyczne, zwłaszcza w partnerstwie. Daj szansę innym. Ponieważ nie jesteś miarą wszystkich rzeczy - a już na pewno nie jesteś doskonały.


7. Dewaluujesz innych ludzi

Szybko oceniasz i krytykujesz ludzi? Oczywiście krytyczne spojrzenie nie jest niczym złym. Wszystko zależy od częstotliwości, jest to niestety dość wyraźne u osób uzależnionych od kontroli.



Przymus kontroli może poważnie wpłynąć na życie i prowadzić do ciągłego uczucia niepokoju. Istnieje jednak kilka sposobów, aby sobie z tym poradzić i zmniejszyć potrzebę kontroli. Kluczową strategią jest uświadomienie sobie, że nie możesz kontrolować wszystkiego i że niepewność jest naturalną częścią życia. Może pomóc skupić się na rzeczach, które faktycznie możesz kontrolować, zamiast martwić się o to, czego nie można kontrolować. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, ćwiczenia oddechowe, mogą również pomóc zmniejszyć wewnętrzne napięcie oraz modlitwa, która pomoże znaleźć wewnętrzny spokój.

8 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page