top of page
Zdjęcie autoraAgnieszka Kaczmarek-Muller

Walka z zazdrością: jak pozbyć się dręczącego uczucia


Nadmierna zazdrość może stać się kluczowym testem w każdym związku. Agnieszka Kaczmarek-Müller ujawnia, dlaczego w ogóle jesteśmy zazdrośni i jak z tym uczuciem walczyć.

Czy kiedykolwiek czułeś/aś dokuczliwe i bolesne uczucie zazdrości? Z pewnością nie jesteś w tym odosobniony – do pewnego stopnia stan emocjonalny zagrożenia jest również normalny. Przynajmniej jeśli kochasz swojego partnera. Jeśli jednak zazdrość staje się stałym gościem w związku, na dłuższą metę może to doprowadzić do rozłamu, jeśli nie do ostatecznego rozstania. Jeśli Twój partner nie zdradza i nie podaje żadnego innego powodu do przesadnych reakcji, to musisz zadać sobie pytanie: Dlaczego właściwie jestem zazdrosny/a?

Tutaj ujawniamy, jak przezwyciężyć uczucie, dlaczego w ogóle jest się zazdrosnym i jakie są jego formy.

1. Jak możesz walczyć i przezwyciężyć własną zazdrość - i dlaczego w ogóle jestem zazdrosny?

Przesadna zazdrość jest zwykle związana z brakiem pewności siebie. Jeśli spróbujesz to wzmocnić, możesz też lepiej radzić sobie ze swoją zazdrością, a nawet całkowicie ją przezwyciężyć. Istnieje kilka strategii zwiększania poczucia własnej wartości:

· zaakceptować siebie

· kochać siebie

· wziąć odpowiedzialność za siebie

· sformułuj sobie cele

· żyj według swoich wartości

Pomocnym ćwiczeniem jest również robienie notatek każdego wieczoru, co jest szczególnie skuteczne w ciągu dnia. Być może zostałeś/aś pochwalony za swój strój, dobrze wykonałeś/aś pracę lub byłeś/aś w stanie pomóc komuś w sklepie spożywczym z artykułem spożywczym. Skupienie się na wszystkich dobrych rzeczach pomoże Ci poczuć się bardziej pozytywnie. Następnie możesz zapisać wszystkie myśli swojej duszy i spróbuj się zastanowić. W ten sposób możesz dostać się na sam dół właściwego rdzenia. Pomocna może być również rozmowa z partnerem. Może pamięta rzeczy, które mu kiedyś powiedziałeś/aś, a które są kluczowe dla sprawy.

Należy również wzmocnić własne interesy, aby kosmos nie kręcił się tylko wokół partnera. Idź na siłownię, spędzaj więcej czasu ze znajomymi - postaraj się oderwać myśli od różnych spraw. Psychoterapia może pomóc w przypadku umiarkowanej lub ciężkiej postaci zazdrości.

2. Zazdrość: Istnieją takie formy

· Łagodna zazdrość

Pierwszym etapem jest forma zazdrości, którą wszyscy znamy z własnego doświadczenia. Występuje w niektórych sytuacjach, na przykład gdy partner rozmawia z inną osobą. Ściska nas żołądek, ale szybko przekonujemy się, że to nic więcej. To załatwia sprawę.

· Średnia zazdrość

Ta forma zazdrości jest bardziej powszechna, ale jest również sytuacyjna. Znacznie szybciej denerwujemy się, gdy nasz partner prowadzi z kimś ożywioną rozmowę, a może nawet flirtuje. Już trudniej nam stać ponad rzeczami.

· Ogromna zazdrość

W najcięższej postaci zazdrości jesteśmy spięci przy prawie każdej okazji. W każdym uśmiechu i każdym miłym słowie partnera do drugiej osoby coś się interpretuje i buduje się groźna struktura. Sceny i kłótnie pojawiają się coraz częściej iw końcu stają się trwałe. Zazdrość jest już neurotyczna!


3. Co partner może zrobić przeciwko ciągłej nieufności?

Ty sam cierpisz na uczucie zazdrości - ale także twój partner. Szczególnie jeśli nie ma ku temu dobrego powodu. Pełzająca i stale tląca się nieufność na dłuższą metę zatruwa każdą atmosferę! Jak więc może czuć się partner, jeśli podejrzewasz romans za każdym kontaktem? Z pewnością nie jest to dobre – a w takich okolicznościach obciążenie dla związku jest ogromne. Jedyne, co tu pomaga, to rozmowa i próba odebrania strachu. Jeśli wszystko inne zawiedzie, należy zasięgnąć porady psychoterapeuty, ponieważ przyczyna może leżeć gdzie indziej.

4. Co zrobić, jeśli zazdrość nie jest nieuzasadniona?

Kiedy partner zdradza, wykroczenie jest oczywiste. Ale co, gdy flirtuje z innymi kobietami lub wydaje się, że cały czas poświęca im dużo uwagi? Co powiesz na polubienie zdjęć ładnych pań lub obserwowanie kont na kanałach społecznościowych? W takich przypadkach istnieje wyraźna potrzeba rozmowy, bo oczywiście daje ci poczucie, że mu nie wystarczasz i że szuka odmiany. W tym miejscu powinieneś wyraźnie zaznaczyć, że takie zachowanie Cię rani i że powinieneś powstrzymać się od tego w przyszłości.

5. Co robić w ostrym ataku zazdrości?

W przypadku ostrego ataku zazdrości Agnieszka Kaczmarek-Müller zaleca zatrzymanie się, wycofanie się na chwilę, zebranie i refleksję. Spontaniczne lub gwałtowne reakcje zwykle prowadzą do eskalacji i są mało pomocne dla dotkniętych nimi osób. Zaleca uspokajający spacer lub medytację oddechową, a następnie spokojnie zastanów się, czy to uczucie jest oparte na faktach i faktach, na co dokładnie reagujesz, czego się boisz i jaka potrzeba jest zagrożona lub zignorowana. Albo sam poradzisz sobie ze swoimi uczuciami, albo porozmawiasz z partnerem i ujawnisz swój dyskomfort. „Powinieneś/aś jednak wziąć odpowiedzialność za własne uczucia, zamiast rzucać nieuzasadnione oskarżenia pod adresem partnera, krytykować go lub mu nie ufać” – ostrzega ekspert.





7 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page